W dniu dzisiejszym, 8 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Tradycja tego święta sięga roku 2009, kiedy zostało oficjalnie ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Sam pomysł jest jednak nieco starszy, a jego pomysłodawcą był Rząd Kanady w 1992 r.

Po co zatem takie święto? Celebracja tego dnia ma służyć uzmysłowieniu społeczeństwom świata, że ocean to piękny i bogaty świat, trzeba zatem go chronić. Dzień ten przypomina nam również, że wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz jesteśmy odpowiedzialni za ich stan. W końcu 70% naszej planety stanowi właśnie woda.

Człowiek osiedlając się na wybrzeżach korzystał z zasobów wodnych, często eksploatując je w sposób niewłaściwy. Znaczna część łowisk naszego kontynentu jest przełowiona, tzn. poławiana poniżej poziomu gatunku bezpiecznego dla ich odtworzenia. Drugi, ale nie mniej ważny problem to ogromna góra, a właściwie Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, tzw. wir odpadów, który krąży na oceanie między Kalifornią a Hawajami. Ta góra, a właściwie wysypisko zostało odkryte w 1997 r. przez oceanografa Charlesa Moore'a. Jednak pierwsze doniesienia naukowców na temat pochodzą już z 1988 roku. Od tamtej pory wielka plama śmieci tylko rośnie i jest ogromna. Jej powierzchnia to około 1,6 mln km2, czyli blisko pięciokrotnie więcej niż powierzchnia Polski. Szacuje się, że dryfująca za sprawą prądów morskich śmieciowa plama waży od 45 do nawet 120 tys. ton. Zdaniem naukowców niemal w 99,9 proc. tworzy ją plastik, a co najmniej 46 proc. to utracone przez rybaków sieci. Pływają tu folie, butelki, zabawki, a nawet... deski klozetowe. Ta wyspa śmieci to nie tylko problem estetyczny, ale również problem egzystencji ponad miliona morskich ptaków i stu tysięcy morskich ssaków.

Ekolodzy alarmują, że to zjawisko  stanowi ogromne zagrożenie dla całej planety. Pamiętajmy, że butelka plastikowa może rozkładać się od stu do tysiąca lat. Dowodem na to jest fakt, że na zebranych śmieciach dało się odczytać datę produkcji, a niektóre przedmioty pochodziły nawet z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Musimy pamiętać, że nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, ale wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci.

W związku ze Światowym Dniem Oceanów Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zaprasza najmłodszych EKO-przyjaciół z terenu woj. łódzkiego do pokolorowania malowanki, zrobienia jej zdjęcia lub zeskanowania i wstawienia pod postem    #ŚwiatowyDzieńOceanów    na naszym FB. Możecie również zrobić zdjęcia własnoręcznych prac plastycznych przedstawiających mieszkańców podwodnego świata oceanów. Autorzy najciekawszych prac otrzymają od nas drobne upominki.

W razie pytań i odbioru nagród prosimy o kontakt z naszym pracownikiem pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy.

 

Do pobrania: