
Operator programu Czyste Powietrze – po co i dla kogo?
Gminy są ważnym partnerem w realizacji programu Czyste Powietrze – 85 proc. gmin w kraju zawarło z WFOŚiGW porozumienia dotyczące prowadzenia gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych (PKI). Gminy posiadają duże doświadczenie w zakresie wsparcia mieszkańców przy korzystaniu z dofinansowania, a pełnienie roli operatora pozwoli na rozwinięcie pomocy, jaką obecnie oferują mieszkańcom.
Wsparcie w roli operatora ma na celu pomoc szczególnie osobom starszym i ubogim, które mogą być narażone na nieuczciwych wykonawców i mają trudności w korzystaniu z technologii. Osoby zagrożone ubóstwem energetycznym mogą otrzymać do 100 proc. dofinansowania kosztów netto na termomodernizację domu i wymianę pozaklasowego kotła, tzw. kopciucha.
Pracownik gminy działający w imieniu operatora nie musi posiadać wykształcenia inżynierskiego ani kwalifikacji w zakresie audytów. Powinien dobrze znać program Czyste Powietrze oraz posiadać rozwinięte umiejętności komunikacyjne.

W jaki sposób zgłosić się do pełnienia funkcji operatora?
- Zgłoszenie deklaracji gminy do podpisania porozumienia operatorskiego należy przesyłać do WFOŚiGW na adres mailowy: operator@wfosigw.lodz.pl
- Wzór porozumienia, wraz z załącznikami, dotyczącego naboru udostępniony zostanie gminom, które zadeklarują chęć pełnienia roli operatora.
Dokumenty dla gminnych operatorów:
- Wzór porozumienia operatorskiego
- Załącznik nr 1 do porozumienia operatorskiego – lista sprawdzająca do wypłaty zaliczki
- Załącznik nr 2 do porozumienia operatorskiego – protokół wizytacji końcowej
- Załącznik nr 3 do porozumienia operatorskiego – oznakowanie
- Poradnik dla beneficjenta programu Czyste Powietrze