17 czerwca po raz kolejny już obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Pomysł narodził się w latach 60 i 70 XX w., a ogłoszony został z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych 30 stycznia 1995 roku.
Geneza tego dnia jest związana z suszą, która miała miejsce w latach 60 i 70 XX w., kiedy to ONZ wezwało państwa, aby przeciwdziałały wspólnie sprawie zwalczania pustynnienia szczególnie w Afryce. Konwencja została przyjęta w Paryżu 17 czerwca 1994. Polska przyjęła Konwencję 17 listopada 2001 roku.
Dzień ten ma przypominać wszystkim mieszkańcom błękitnej planety, jak ważne jest przeciwdziałanie i zapobieganie pustynnieniu i suszy. Woda jest niezbędnym komponentem dla przetrwania wszystkich żywych organizmów i bez niej nie ma życia na Ziemi. Wiemy, że w obecnych czasach ok. 80 państw odczuwa zdecydowany brak wody. Natomiast ponad 5 mln osób umiera z powodu jej zanieczyszczenia.
Woda w organizmie człowieka jest niezbędnym składnikiem pokarmowym, który przenosi składniki odżywcze z jedzenia do komórek organizmu i przyczynia się do wydalania z nich produktów przemiany materii, w tym związków toksycznych. Związki takie tworzą się między innymi w mięśniach podczas intensywnego wysiłku. Woda przenosi również inne substancje (hormony, enzymy) i reguluje temperaturę ciała. Do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje nie tylko wody, a również substancji w niej rozpuszczonych. Substancje te można najprościej podzielić na:
- składniki główne makroskładniki (HCO3 – wodorowęglan sodu, SO42- – anion siarczanowy, Cl – chlor, Na+ – sód, K+– potas, Ca2+– jon wapnia, Mg2+ – magnez)
- składniki podrzędne (nieorganiczne związki azotu, żelazo, krzemiany, substancję organiczną)
- mikroskładniki czyli pierwiastki rzadkie, śladowe i promieniotwórcze.
Woda jest składnikiem niezbędnym do życia, stąd też odpowiednie nawodnienie organizmu powinno być jednym z elementów właściwej diety i zdrowego stylu życia. Jest ono bardzo ważne szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci, ponieważ są one szczególnie wrażliwe na niedobór płynów. Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować większej ilości wody, dlatego należy dostarczać wodę regularnie przez cały dzień, a nie tylko w momencie wzmożonego pragnienia. Pamiętajmy o tym szczególnie latem.
Z okazji Światowego Dnia Walki Pustynnieniem i Suszą Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zachęca swoich Eko-przyjaciół do pokolorowania malowanki i wstawienia jej zdjęcia na naszym FB.
Do pobrania: