Wytyczne dotyczące zasad znakowania zadań dofinansowywanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Dokument niniejszy stanowi określenie sposobu znakowania zadań dofinansowywanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (z wyłączeniem dofinansowania w formie dokonywania częściowych spłat kapitału kredytów bankowych, pożyczek płatniczych i pomostowych). Ostateczny sposób znakowania każdorazowo znajduje odzwierciedlenie w zapisach Umowy. Nie umieszczenie w miejscach i w formie wskazanych w Umowie o dofinansowanie informacji, iż Zadanie zostało dofinansowane ze środków Funduszu będzie skutkowało nałożeniem kar umownych.
I. Tablice informacyjne
- Tablice informacyjne są umieszczane przez beneficjenta WFOŚiGW w Łodzi w sytuacji, gdy dofinansowywane Zadanie spełnia łącznie następujące warunki:
- dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi przekracza 300.000,00 zł;
- projekt dotyczy robót infrastrukturalnych lub budowlanych lub z zakresu ochrony przyrody i krajobrazu;
- termin zakończenia Zadania od dnia podpisania umowy nie jest krótszy niż 2 miesiące.
- Tablice informacyjne ustawiane są w miejscu realizacji zadania. W przypadku budowy lub modernizacji obiektów infrastrukturalnych, np. oczyszczalni ścieków, składowiska odpadów itp., tablice informacyjne umieszczane są w miejscu realizacji tych inwestycji. W odniesieniu do sieci kanalizacyjnej lub wodociągowej – przy głównej drodze, wzdłuż której biegnie, bądź którą przecina sieć kanalizacyjna lub wodociągowa. W przypadku kilku lokalizacji zadania z zakresu ochrony przyrody i krajobrazu, tablica informacyjna umieszczana jest w lokalizacji, na którą przeznacza się największą część środków z WFOŚiGW w Łodzi.
- Ilość tablic informacyjnych oraz termin ich ustawienia określa Umowa.
- Tablice informacyjne powinny spełniać następujące wymagania:
- minimalna wielkość tablicy: 1 m (szerokość) x 0,7 m (wysokość);
- kolor tablicy: biały
- kolor czcionki: czarny.
- Tablice informacyjne muszą zawierać opis zadania obejmujący:
- nazwę i logo podmiotu odpowiedzialnego za realizację zadania;
- nazwę zadania;
- wartość ogólną zadania;
- wysokość oraz formę dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w PLN w zaokrągleniu do liczby całkowitej;
- logotyp WFOŚiGW w Łodzi wraz z informacją o dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi;
- logo lub logotyp podmiotu odpowiedzialnego za realizację przedsięwzięcia nie może być większe niż logotyp WFOŚiGW w Łodzi.
- Po zakończeniu realizacji zadania tablicę informacyjną zastępuje się stałą tablicą pamiątkową. Ilość tablic pamiątkowych określa Umowa.
II. Tablice pamiątkowe
- Tablice pamiątkowe są umieszczane przez beneficjenta, który zrealizował zadanie inwestycyjne (np.: roboty infrastrukturalne lub budowlane) lub z zakresu ochrony przyrody i krajobrazu, nie później niż do upływu 2-go miesiąca od daty zakończenia jego realizacji lub do terminu wskazanego w Umowie – maksymalnie do 3 miesięcy od dnia podpisania Umowy i winny być utrzymywane przez okres nie krótszy niż 5 lat. Za termin zakończenia zadania przyjmuje się termin wskazany w Umowie o dofinansowanie.
- Tablice pamiątkowe umieszcza się w miejscach powszechnie dostępnych, takich jak:
- elewacje frontowe;
- wejścia do budynków;
- reprezentacyjne wnętrza budynków;
- bramy wjazdowe;
- tablice wolnostojące w miejscu lokalizacji zadania itp.
- Tablice pamiątkowe muszą zostać wykonane z trwałego materiału, a ich minimalne wymiary powinny wynosić – 1 m (szerokość) x 0,7 m (wysokość), a proporcje zamieszczanych informacji i logotypu WFOŚiGW w Łodzi powinny odpowiadać projektowi stanowiącemu załącznik do „Wytycznych dotyczących zasad znakowania zadań dofinansowywanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi”.
- Tablice pamiątkowe muszą zawierać:
- logotyp WFOŚiGW w Łodzi;
- nazwę zadania;
- informację o wysokości dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
- Projekt tablicy pamiątkowej do pobrania ze strony www.wfosigw.lodz.pl
III. Publikacje drukowane, elektroniczne i inne materiały promocyjne
- Wszelkie publikacje i materiały informacyjno-promocyjne (książki, raporty opracowania, plakaty, mapy, płyty CD, DVD, broszury, ulotki, artykuły w prasie itp.) dofinansowane ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi należy zaopatrzyć w informację o dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW w Łodzi wraz z logotypem Funduszu, a w uzasadnionych przypadkach zamiennie informację lub logotyp.
- Miejsce umieszczenia logotypu wraz z informacją o dofinansowaniu:
- publikacje książkowe, broszury, materiały konferencyjne, programy i opracowania – na okładce lub na stronie tytułowej albo w stopce redakcyjnej;
- płyty CD, DVD, pamięci flash itp. – na pierwszej stronie, oknie powitania/ekranie, które ukazuje się jako pierwsze podczas odtwarzania materiałów zamieszczonych na nośniku danych. Ponadto informacja o współfinansowaniu powinna się znaleźć również na okładce/wierzchniej stronie nośnika/opakowaniach;
- inne materiały/produkty o charakterze reklamowo-promocyjnym – na wyrobach, przy czym dopuszcza się umieszczenie zamiennie logotypu lub informacji o dofinansowaniu.
- Wymagana kolorystyka zgodnie z załącznikiem do niniejszych Wytycznych. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie nadruków w kolorze białym lub czarnym.
IV. Ruchome składniki majątku
- Wszelkie ruchome składniki majątku i elementy wyposażenia będące środkami trwałymi, zakupione w ramach umowy o dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Łodzi powinny być oznakowane naklejką lub tabliczką z logotypem oraz informacją o dofinansowaniu a w uzasadnionych przypadkach zamiennie informacją lub logotypem.
- Wymiary naklejki z logotypem WFOŚiGW i informacją o źródle finansowania powinny być dostosowane indywidualnie i proporcjonalne do wielkości przedmiotu/urządzenia.
- Naklejka powinna być umieszczona bezpośrednio na danym przedmiocie, jednakże w taki sposób aby nie zniszczyć przedmiotu oraz nie utracić gwarancji lub rękojmi.
V. Tablice edukacyjne, ogródki dydaktyczne
- Tablice edukacyjne umieszczane na ścieżkach edukacyjnych i ogródkach dydaktycznych oraz inne elementy ich wyposażenia, należy zaopatrzyć w czytelną informację o dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW w Łodzi wraz z logotypem Funduszu.
- W przypadku realizacji projektów polegających na wykonaniu nowych nasadzeń w ogródkach dydaktycznych informację o dofinansowaniu wraz z logotypem Funduszu należy umieścić na ogrodzeniu ogródka lub na wolno stojącej tabliczce umiejscowionej na jego terenie.
- W przypadku programów z zakresu edukacji ekologicznej informacja o ich realizacji przy udziale środków Funduszu może zostać umieszczona:
- w widoczny sposób na tablicy ogłoszeń w przedszkolu/szkole/izbie edukacyjnej i utrzymana przez cały okres realizowania programu;
- w pracowni edukacyjnej /izbie edukacyjnej, jeśli w ramach Zadania zostały zakupione zostały pomoce dydaktyczne do jej wyposażenia, na czas trwania programu i winna być utrzymana co najmniej 5 lata po jego zakończeniu.
VI. Strona internetowa
- Beneficjenci lub podmioty realizujące zadanie posiadające stronę internetową zobowiązani są do publikowania informacji o dofinansowaniu ze środków Funduszu w trakcie jego realizacji i utrzymywania jej co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu.
- Na stronie internetowej powinny się znaleźć informacje:
- nazwa Zadania;
- wartość ogólna zadania;
- wysokość oraz forma dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w PLN w zaokrągleniu do liczby całkowitej;
- logotyp WFOŚiGW w Łodzi wraz z informacją o dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi;
- opis zakresu projektu,
- link do strony www.wfosigw.lodz.pl
VII. Inne formy znakowania i informowania opinii publicznej o dofinansowaniu Zadania przez WFOŚiGW w Łodzi
- Ustalenie innych form promocji i znakowania przedsięwzięć współfinansowanych ze środków WFOŚiGW w Łodzi przeprowadza się na etapie sporządzania umowy o dofinansowanie, biorąc pod uwagę specyfikę Zadania oraz propozycję Wnioskodawcy.
- Zaleca się, oprócz wcześniej wymienionych, także ustne formy informowania o dofinansowaniu udzielonym przez WFOŚiGW w Łodzi np. podczas uroczystości podsumowujących zadanie, konferencji, szkoleń, konkursów, wycieczek, itp.
- W przypadku zadania, które zostało dofinansowane przez Fundusz w kilku różnych formach, dopuszcza się umieszczenie jednego, łącznego sposobu znakowania, zgodnego z niniejszymi „Wytycznymi…”.
Załączniki: Szczegółowy opis logotypów WFOŚiGW w Łodzi (C.M.Y.K., Pantone) znajdziecie Państwo poniżej:
LOGO – obowiązujące od 01.01.2014 r.
- wersja full color z pełną nazwą instytucji
- wersja mono z pełną nazwą instytucji
- wersja mono z pełną z pełną nazwą instytucji
- wersja full color ze skróconą nazwą instytucji
- wersja mono ze skróconą nazwą instytucji
- wersja mono ze skróconą nazwą instytucji
Do pobrania:
- logo wersja full color z pełną nazwą instytucji – format jpg
- logo wersja mono z pełną nazwą instytucji – format jpg
- logo wersja mono z pełną nazwą instytucji – format jpg
- logo wersja full color ze skrócona nazwą instytucji – format jpg
- logo wersja mono z pełną nazwą instytucji – format jpg
- logo wersja mono ze skróconą nazwa instytucji – format jpg
- opis kolorystyki Pantone_CMYK
- logo – format cdr
LOGO – obowiązujące do 31.12.2013 r.
- wersja full color z pełną nazwą instytucji
- wersja mono z pełną nazwą instytucji
- wersja full color ze skróconą nazwą instytucji
- wersja mono z pełną nazwą instytucji
Do pobrania:
- logo wersja full color z pełną nazwą instytucji – format jpg
- logo wersja mono z pełną nazwą instytucji – format jpg
- logo wersja full color ze skróconą nazwą instytucji – format jpg
- wersja mono ze skróconą nazwą instytucji – format jpg
- logo – tiff
- logo – format cdr
- opis kolorystyki CMYK
- opis kolorystyki Pantone