Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Betlejemskie Światło Pokoju w WFOŚiGW w Łodzi

Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją dotarło do nas Betlejemskie Światło Pokoju. Na ręce Wojciecha Miedzianowskiego -Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Anny Górczyńskiej – Zastępcy Prezesa Zarządu przekazano wraz ze świątecznymi życzeniami lampion, w którym płonie Betlejemskie Światło Pokoju.

 

Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2022 brzmi „Światło dla ciebie” – mówi hm. Natalia Patorska-Grzelewska, Komendantka Chorągwi Łódzkiej ZHP. – Płomień jest niezbędny, gdyż jego blask i ciepło mogą nawet uratować życie. Płomień, który powierzono Związkowi Harcerstwa Polskiego, pozwala odkryć ważne dla zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów wartości i uczy być ich stróżami. Betlejemskie Światło Pokoju swoją wędrówkę rozpoczęło w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem, w miejscu, w którym narodziła się – jak pisze św. Jan – Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Do Łodzi trafiło przez Austrię i Słowację. W przekazaniu betlejemskiego płomienia udział brała także hm. Magdalena Kołodziejska – Zastępczyni Komendantki Chorągwi Łódzkiej oraz druh Mikołaj Kaczmarek.

W imieniu pracowników WFOŚiGW w Łodzi prezes Wojciech Miedzianowski złożył druhom z Chorągwi Łódzkiej ZHP zdrowych, radosnych i dobrych Świąt Bożego Narodzenia. Anna Górczyńska, zastępca prezesa dziękując za dar betlejemskiego światła, życzyła druhom kontynuowania dobrej współpracy z Funduszem w 2023 roku.

* * *
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Litwy i Ukrainy, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

 

2J5A1268