Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Światowy Dzień Wiatru 15 czerwca

Inicjatywa Dnia Wiatru sięga roku 2007. Wtedy to właśnie Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) oraz Światowa Rada Energetyki Wiatrowej (GWEC) zainicjowały to święto, które początkowo swoim zasięgiem objęło tylko Europę, a od 2009 roku już cały świat.
 

Celem obchodów tego dnia jest odkrywanie roli i znaczenia wiatru, a także możliwości, jakie daje energia tego żywiołu.

Co to jest wiatr?  Wiatr to poziomy lub prawie poziomy, w stosunku do powierzchni ziemi, ruch powietrza, wywoływany przez różnicę ciśnień, różnicę temperatur oraz różnice w ukształtowaniu powierzchni. Występuje zawsze wtedy, gdy niż baryczny spotyka się z wyżem. Im to spotkanie jest bliższe, tym wiatr staje się silniejszy. Wiatry powstają także w miejscach o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Stąd częstość występowania silnych wiatrów w górach, czy nad morzem.

Wiatr odgrywa ważną rolę w środowisku: wpływa na tzw. „przewietrzanie” miast i osiedli, przenosi ciepło, parę wodną, ale niestety również zanieczyszczenia. Wiatry są składową ogólnej cyrkulacji atmosferycznej na kuli ziemskiej. Powodują powstanie prądów morskich i falowanie zbiorników wodnych.

Czy zatem wiatr jest zjawiskiem pozytywnym, czy negatywnym? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W przyrodzie wiatr ma znaczenie zarówno pozytywne np. wpływa na rozsiewanie nasion, stanowi źródło energii odnawialnej, ale także negatywne – ma bowiem moc niszczenia, o czym również często się przekonujemy.

Ludzie wykorzystują energię wiatru od tysięcy lat (pierwsze wiatraki pochodzą z IX w. – wschodnia Persja. W Europie pojawiły się pod koniec XII w.). Współcześnie człowiek, stosując turbiny wiatrowe, przekształca energię kinetyczną wiatru w energię mechaniczną, a następnie w energię elektryczną, która uważana jest za jedną z najbardziej ekologicznych.

Załączniki